Badanie cholesterolu u dzieci

Wysoki poziom cholesterolu i występowanie miażdżycy nie dotyczy tylko osób dorosłych. Pierwsze blaszki miażdżycowe mogą zacząć się odkładać w naczyniach już w 2 roku życia. Poniżej 10 roku życia rozwija się już u dzieci miażdżyca, która prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu.

Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca rutynowe, przesiewowe badania stężenia cholesterolu jako najskuteczniejsze narzędzie w identyfikacji dzieci zagrożonych wczesnym rozwojem miażdżycy.

Czynniki ryzyka wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu u dzieci:

  • Jeśli rodzice lub dziadkowie mieli ataki serca, udar mózgu- kobiety poniżej 65. roku życia a mężczyźni poniżej 55. roku życia
  • Jeśli rodzice lub dziadkowie mają poziom cholesterolu  powyżej 240 mg/dL.
  • Gdy dziecko jest otyłe i ma nadwagę
  • Gdy dziecko choruje na cukrzycę i ma wysokie ciśnienie krwi

Grupy dzieci w wieku od 2 do 10 lat u których występuje chociaż jeden powyższy czynnik powinny mieć regularnie badany poziom stężenia cholesterolu. U dzieci nie będących w grupie ryzyka, badania należy przeprowadzać od 9 roku życia.

Jeśli dziecko ma wysoki poziom cholesterolu albo jakiekolwiek powikłania z nim związane, dobrze rozpocząć diagnostykę jak najszybciej. Dzięki temu będzie można zmniejszyć ryzyko dalszych niebezpiecznych komplikacji, np. zawału czy udaru.

Diagnostyka powinna obejmować szczegółowy wywiad i badanie lipidogramu.

Pamiętajmy, że powinno się wykonywać oznaczenie całego lipidogramu, na który składają się:

  • Cholesterol całkowity
  • Cholesterol LDL – określa się go mianem „złego cholesterolu”, ponieważ to ta frakcja odkłada się w ścianach naczyń w postaci złogów cholesterolowych;
  • Cholesterol HDL – „dobry cholesterol”, który w dużej ilości w organizmie uniemożliwia osadzanie się złogów cholesterolowych w ścianach tętnic. Reguluje także poziom trójglicerydów. Cholesterol HDL poniżej normy jest skutkiem nieprawidłowości w diecie.
  • Trójglicerydy – Ich nadmiar w organizmie skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

Badanie lipidogramu możemy przeprowadzić na analizatorze CardioChek PA, który przeznaczony jest zarówno do samokontroli w domu jak i  do użytku w gabinetach medycznych. Oferuje on szybkie badania parametrów tj: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, glukoza, trójglicerydy, ciała ketonowe i kreatynina z krwi żylnej lub włośniczkowej. Wynik pełnego panelu lipidowego otrzymujemy w zaledwie 120 sekund, natomiast wyniki pojedynczych parametrów w 45 sekund. Krótki czas przeprowadzenia analizy z krwi oraz prosta obsługa, w połączeniu z możliwością zmierzenia kilku parametrów jednocześnie to główne zalety tego urządzenia.

Do badania z analizatorem CardioChek PA wykorzystuje się specjalne jednorazowe paski, zapewniające bezpieczeństwo i wygodę. Są wygodne bo nie potrzebują specjalnych warunków przechowywania, nie ma przeszkód, aby zabrać ze sobą całe urządzenie w podróż.

Poziom cholesterolu u dzieci i młodzieży

Klasyfikacja Cholesterol całkowity
Dopuszczalny poziom cholesterolu <170
Podwyższony poziom cholesterolu 170-199
Wysoki poziom cholesterolu >200

Jak obniżyć poziom cholesterolu u dzieci?

Obniżanie cholesterolu u dzieci nie musi wymagać leczenia farmakologicznego, najczęściej wystarczy zmiana stylu życia. Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w chude białe mięso i ryby, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał oraz świeże warzywa i owoce powinna zagościć na stole dzieci zmagających się z wysokim cholesterolem. Rodzice dzieci z podwyższonym poziomem cholesterolu powinni pilnować, aby codzienna aktywność fizyczna była stałym nawykiem ich pociech.

Należy pamiętać, że badanie cholesterolu już u małych dzieci pozwala prowadzić skuteczną i wczesną profilaktykę miażdżycy i chorób układu krążenia co zapewni w przyszłości mniejszy stopień ilości zawałów i udarów u osób dorosłych.